NCP730BMT1500TBG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 38V |
| Supplier Device Package | 6-WDFN (2x2) |
| Current - Supply ( Max) | 450 µA |
| Current - Output | 150mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 3 µA |
| Control Features | Enable, Power Good, Soft Start |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 15V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.48V @ 150mA |
| P S R R | 80dB ~ 48dB (10Hz ~ 1MHz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCP730BMT1500TBG is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad.
This device comes in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 13.232 units of NCP730BMT1500TBG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCP730BMT1500TBG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 13.232 units of NCP730BMT1500TBG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCP730BMT1500TBG available in?
The NCP730BMT1500TBG by Onsemi is available in a 6-WDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCP730BMT1500TBG?
Unit pricing for NCP730BMT1500TBG starts at $0.5641 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.