NCS2561SQT1G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Video Amps and Modules |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Current - Supply | 6 mA |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | SC-88/SC70-6/SOT-363 |
| Number of Circuits | 1 |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 50 mA |
| Slew Rate | - |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 2.7V ~ 3.3V |
| Applications | Filter |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCS2561SQT1G is a video amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Video Amps and Modules, Product Status: Active, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 6-TSSOP, SC-88, SOT-363, Current - Supply: 6 mA.
This device comes in a 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 32.400 units of NCS2561SQT1G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCS2561SQT1G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 32.400 units of NCS2561SQT1G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCS2561SQT1G available in?
The NCS2561SQT1G by Onsemi is available in a 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCS2561SQT1G?
Unit pricing for NCS2561SQT1G starts at $0.1074 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.