NCV317LBZG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 40V |
| Supplier Device Package | TO-92 (TO-226) |
| Current - Output | 100mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 10 mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output ( Max) | 37V |
| Number of Regulators | 1 |
| P S R R | 80dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Base Product Number | NCV317 |
| Packaging | Bag |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCV317LBZG is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-226-3, TO-92-3 Long Body.
This device comes in a TO-226-3, TO-92-3 Long Body package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 53.209 units of NCV317LBZG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCV317LBZG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 53.209 units of NCV317LBZG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCV317LBZG available in?
The NCV317LBZG by Onsemi is available in a TO-226-3, TO-92-3 Long Body package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCV317LBZG?
Unit pricing for NCV317LBZG starts at $0.1119 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.