NCV7726DQAR2G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Charge Pump |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-LSSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Technology | NMOS |
| Interface | Logic, SPI |
| Supplier Device Package | 24-SSOP-EP |
| Voltage - Supply | 3.15V ~ 5.25V |
| Current - Output / Channel | 500mA |
| Current - Peak Output | 1.1A |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature, Over Voltage, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge (12) |
| Load Type | Inductive |
| Rds On ( Typ) | 850mOhm LS, 850mOhm HS |
| Voltage - Load | 5.5V ~ 32V |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCV7726DQAR2G is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Features: Charge Pump, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 24-LSSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.000 units of NCV7726DQAR2G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCV7726DQAR2G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.000 units of NCV7726DQAR2G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCV7726DQAR2G available in?
The NCV7726DQAR2G by Onsemi is available in a 24-LSSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCV7726DQAR2G?
Unit pricing for NCV7726DQAR2G starts at $5.44 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.