NCV8160AMX280TBG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 4-XDFN Exposed Pad |
| P S R R | 91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 23 µA |
| Control Features | Enable |
| Current- Output | 250mA |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 2.8V |
| Voltage- Input( Max) | 5.5V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Voltage Dropout( Max) | 0.16V @ 250mA |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCV8160AMX280TBG is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 4-XDFN Exposed Pad, P S R R: 91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz), Series: Automotive, AEC-Q100.
This device comes in a 4-XDFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 11.763 units of NCV8160AMX280TBG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCV8160AMX280TBG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.763 units of NCV8160AMX280TBG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCV8160AMX280TBG available in?
The NCV8160AMX280TBG by Onsemi is available in a 4-XDFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCV8160AMX280TBG?
Unit pricing for NCV8160AMX280TBG starts at $0.5220 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.