NCV8187AMT180TAG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| P S R R | 75dB (1kHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Type | Fixed |
| Current- Quiescent( Iq) | 45 µA |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Current- Output | 1.2A |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage- Output( Min/ Fixed) | 1.8V |
| Voltage- Input( Max) | 5.5V |
| Numberof Regulators | 1 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Soft Start |
| Voltage Dropout( Max) | 0.335V @ 1.2A |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCV8187AMT180TAG is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad, P S R R: 75dB (1kHz), Series: Automotive, AEC-Q100.
This device comes in a 6-WDFN Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 51.978 units of NCV8187AMT180TAG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCV8187AMT180TAG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 51.978 units of NCV8187AMT180TAG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCV8187AMT180TAG available in?
The NCV8187AMT180TAG by Onsemi is available in a 6-WDFN Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCV8187AMT180TAG?
Unit pricing for NCV8187AMT180TAG starts at $0.2972 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.