NCV8535MN180R2G
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input ( Max) | 12V |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Current - Supply ( Max) | 14 mA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent ( Iq) | 190 µA |
| Control Features | Enable |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.8V |
| Voltage - Output ( Max) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 1.13V @ 500mA |
| P S R R | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The NCV8535MN180R2G is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-VFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.700 units of NCV8535MN180R2G in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NCV8535MN180R2G in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.700 units of NCV8535MN180R2G in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NCV8535MN180R2G available in?
The NCV8535MN180R2G by Onsemi is available in a 10-VFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NCV8535MN180R2G?
Unit pricing for NCV8535MN180R2G starts at $1.49 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.