NL7WB66USG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
| Supplier Device Package | US8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST - NO |
| On- State Resistance ( Max) | 10Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 1.65V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | - |
| -3db Bandwidth | 186MHz |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 15Ohm |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 3.9ns, 6.3ns |
| Charge Injection | 7.5pC |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 10pF, 10pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 1nA |
| Crosstalk | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The NL7WB66USG is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width).
This device comes in a 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.582 units of NL7WB66USG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NL7WB66USG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.582 units of NL7WB66USG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NL7WB66USG available in?
The NL7WB66USG by Onsemi is available in a 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NL7WB66USG?
Unit pricing for NL7WB66USG starts at $0.5580 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.