NLPS22990MN1TAG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Features | Load Discharge, Power Good, Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-PowerWFDFN |
| Input Type | Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | 10-WDFN (3x2) |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | - |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | 3.9mOhm |
| Voltage - Load | 0.6V ~ 5.5V |
| Current - Output ( Max) | 10A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The NLPS22990MN1TAG is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Onsemi. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Features: Load Discharge, Power Good, Slew Rate Controlled, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 10-PowerWFDFN package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 6.975 units of NLPS22990MN1TAG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the NLPS22990MN1TAG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 6.975 units of NLPS22990MN1TAG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the NLPS22990MN1TAG available in?
The NLPS22990MN1TAG by Onsemi is available in a 10-PowerWFDFN package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for NLPS22990MN1TAG?
Unit pricing for NLPS22990MN1TAG starts at $0.9630 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.