602-00015
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP |
| Current - Supply | 700µA |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Number of Circuits | 2 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 20 mA |
| Slew Rate | 0.3V/µs |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Input Bias | 15 nA |
| Voltage - Input Offset | 2 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 3 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 30 V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 602-00015 is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Parallax. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP.
This device comes in a 8-DIP package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 2.842 units of 602-00015 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 602-00015 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.842 units of 602-00015 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 602-00015 available in?
The 602-00015 by Parallax is available in a 8-DIP package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.