1SP0335V2M1-5SNA0600G650100
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Module |
| Input Type | - |
| Supplier Device Package | Module |
| Voltage - Supply | 23.5V ~ 26.5V |
| Channel Type | Single |
| Driven Configuration | High-Side or Low-Side |
| Number of Drivers | 1 |
| Gate Type | IGBT |
| Logic Voltage - V I L, V I H | - |
| Current - Peak Output ( Source, Sink) | 35A, 35A |
| High Side Voltage - Max ( Bootstrap) | 6500 V |
| Rise / Fall Time ( Typ) | 9ns, 30ns |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 1SP0335V2M1-5SNA0600G650100 is a gate drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Chassis Mount, Package / Case: Module.
This device comes in a Module package with chassis mount mounting.
FPGACenter currently has 860 units of 1SP0335V2M1-5SNA0600G650100 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 1SP0335V2M1-5SNA0600G650100 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 860 units of 1SP0335V2M1-5SNA0600G650100 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 1SP0335V2M1-5SNA0600G650100 available in?
The 1SP0335V2M1-5SNA0600G650100 by Power Integrations is available in a Module package with chassis mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 1SP0335V2M1-5SNA0600G650100?
Unit pricing for 1SP0335V2M1-5SNA0600G650100 starts at $436.60 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.