BRD1263C-TL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 17 Leads |
| Technology | - |
| Interface | Analog, Logic, PWM |
| Supplier Device Package | InSOP-24C |
| Voltage - Supply | 50V |
| Current - Output / Channel | 3A |
| Current - Peak Output | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Load Type | Capacitive and Resistive |
| Rds On ( Typ) | 1.53Ohm LS, 1.53Ohm HS |
| Voltage - Load | - |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BRD1263C-TL is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: Bootstrap Circuit, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 24-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 17 Leads package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.890 units of BRD1263C-TL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BRD1263C-TL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.890 units of BRD1263C-TL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BRD1263C-TL available in?
The BRD1263C-TL by Power Integrations is available in a 24-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 17 Leads package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for BRD1263C-TL?
Unit pricing for BRD1263C-TL starts at $1.40 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.