INN4475F-H341-TL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 20 Leads |
| Supplier Device Package | InSOP-T28D |
| Voltage - Breakdown | 750V |
| Power ( Watts) | 180 W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 85V ~ 265V |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback, Secondary Side SR |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO |
| Control Features | EN, Frequency Control, Soft Start |
| Series | InnoSwitch™4-Pro |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The INN4475F-H341-TL is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 20 Leads.
This device comes in a 28-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 20 Leads package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.731 units of INN4475F-H341-TL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the INN4475F-H341-TL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.731 units of INN4475F-H341-TL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the INN4475F-H341-TL available in?
The INN4475F-H341-TL by Power Integrations is available in a 28-PowerSMD Module (0.425", 10.80mm Width), 20 Leads package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for INN4475F-H341-TL?
Unit pricing for INN4475F-H341-TL starts at $8.61 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.