LCS701HG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Auto Restart, Slew Rate Controlled |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-SSIP, 13 Leads, Exposed Pad, Formed Leads |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | eSIP-16J |
| Voltage - Supply | 11.4V ~ 15V |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | 7.7A |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Load Type | Inductive |
| Rds On ( Typ) | 1Ohm |
| Voltage - Load | 11.4V ~ 15V |
| Applications | General Purpose |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LCS701HG is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: Auto Restart, Slew Rate Controlled, Mounting Type: Through Hole.
This device comes in a 16-SSIP, 13 Leads, Exposed Pad, Formed Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 3.090 units of LCS701HG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LCS701HG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 3.090 units of LCS701HG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LCS701HG available in?
The LCS701HG by Power Integrations is available in a 16-SSIP, 13 Leads, Exposed Pad, Formed Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LCS701HG?
Unit pricing for LCS701HG starts at $4.15 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.