LCS705LG
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit, Internal Oscillator |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-SSIP, 13 Leads, Exposed Pad, Formed Leads |
| Technology | Power MOSFET |
| Interface | Analog, Logic |
| Supplier Device Package | eSIP-16K |
| Voltage - Supply | 11.4V ~ 15V |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Current, Over Temperature, Over Voltage, UVLO |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Load Type | Inductive, Capacitive, Resistive |
| Rds On ( Typ) | 400mOhm |
| Voltage - Load | 11.4V ~ 15V |
| Applications | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LCS705LG is a full & half-bridge drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Full, Half-Bridge Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: Bootstrap Circuit, Internal Oscillator, Mounting Type: Through Hole.
This device comes in a 16-SSIP, 13 Leads, Exposed Pad, Formed Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 11.550 units of LCS705LG in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LCS705LG in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.550 units of LCS705LG in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LCS705LG available in?
The LCS705LG by Power Integrations is available in a 16-SSIP, 13 Leads, Exposed Pad, Formed Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LCS705LG?
Unit pricing for LCS705LG starts at $6.21 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.