LNK3202P
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Supplier Device Package | 8-PDIP-C |
| Voltage - Breakdown | 725V |
| Power ( Watts) | - |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | - |
| Frequency - Switching | 66kHz |
| Output Isolation | Non-Isolated |
| Topology | Buck, Buck-Boost, Flyback |
| Voltage - Start Up | - |
| Duty Cycle | 69% |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Control Features | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LNK3202P is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads.
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.950 units of LNK3202P in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LNK3202P in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.950 units of LNK3202P in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LNK3202P available in?
The LNK3202P by Power Integrations is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LNK3202P?
Unit pricing for LNK3202P starts at $0.7821 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.