LNK3208P
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Active |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads |
| Supplier Device Package | 8-PDIP-C |
| Topology | Buck, Buck-Boost, Flyback |
| Series | LinkSwitch®-TN2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage- Supply( Vcc/ Vdd) | 85V ~ 265V |
| Duty Cycle | 69% |
| Control Features | Frequency Control, Soft Start |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO |
| Output Isolation | Non-Isolated |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage- Breakdown | 725V |
| Frequency- Switching | 66kHz |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LNK3208P is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Active, Package / Case: 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Supplier Device Package: 8-PDIP-C, Topology: Buck, Buck-Boost, Flyback.
This device comes in a 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads package.
FPGACenter currently has 5.376 units of LNK3208P in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LNK3208P in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.376 units of LNK3208P in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LNK3208P available in?
The LNK3208P by Power Integrations is available in a 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LNK3208P?
Unit pricing for LNK3208P starts at $1.21 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.