LNK457DG-TL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads |
| Frequency | 122kHz |
| Type | AC DC Offline Switcher |
| Supplier Device Package | SO-8C |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | - |
| Voltage - Supply ( Max) | 50V |
| Voltage - Supply ( Min) | - |
| Dimming | Triac |
| Applications | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LNK457DG-TL is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads.
This device comes in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.312 units of LNK457DG-TL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LNK457DG-TL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.312 units of LNK457DG-TL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LNK457DG-TL available in?
The LNK457DG-TL by Power Integrations is available in a 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LNK457DG-TL?
Unit pricing for LNK457DG-TL starts at $2.80 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.