LNK501PN
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Supplier Device Package | 8-PDIP-B |
| Voltage - Breakdown | 700V |
| Power ( Watts) | 5.5 W |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | - |
| Frequency - Switching | 30kHz ~ 42kHz |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Start Up | - |
| Duty Cycle | 77% |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Short Circuit |
| Control Features | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LNK501PN is a ac-dc converters & offline switchers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/AC DC Converters, Offline Switchers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads.
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 5.859 units of LNK501PN in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LNK501PN in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 5.859 units of LNK501PN in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LNK501PN available in?
The LNK501PN by Power Integrations is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LNK501PN?
Unit pricing for LNK501PN starts at $0.8640 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.