LYT0002P
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Frequency | 66kHz |
| Type | AC DC Offline Switcher |
| Supplier Device Package | 8-PDIP-B |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 146mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Voltage - Supply ( Max) | 308VAC |
| Voltage - Supply ( Min) | 85VAC |
| Dimming | - |
| Applications | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The LYT0002P is a led drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Power Integrations. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/LED Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads.
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.586 units of LYT0002P in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the LYT0002P in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.586 units of LYT0002P in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the LYT0002P available in?
The LYT0002P by Power Integrations is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for LYT0002P?
Unit pricing for LYT0002P starts at $0.3096 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.