8T49N366A-000ASGI8
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LBGA |
| Type | - |
| Supplier Device Package | 80-CABGA (10x10) |
| Frequency - Max | 644.53MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | LVDS |
| Voltage - Supply | 2.375V ~ 2.625V |
| P L L | Yes with Bypass |
| Input | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL |
| Ratio - Input: Output | 7:6 |
| Differential - Input: Output | Yes/Yes |
| Divider/ Multiplier | Yes/No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 8T49N366A-000ASGI8 is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 80-LBGA.
This device comes in a 80-LBGA package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 1.228 units of 8T49N366A-000ASGI8 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 8T49N366A-000ASGI8 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.228 units of 8T49N366A-000ASGI8 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 8T49N366A-000ASGI8 available in?
The 8T49N366A-000ASGI8 by Renesas is available in a 80-LBGA package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 8T49N366A-000ASGI8?
Unit pricing for 8T49N366A-000ASGI8 starts at $189.35 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.