CS82C55AZ96
Active
13.770 In Stock
Package44-LCC (J-Lead)
MountSurface Mount
Lifecycleactive
ManufacturerRenesas
Pricing
1+
Technical Specifications
CategoryIntegrated Circuits (ICs)/I/O Expanders
Product StatusActive
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Output TypeOpen Drain
InterfaceParallel
Supplier Device Package44-PLCC (16.58x16.58)
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Number of I/ O24
Interrupt OutputNo
Current - Output Source/ Sink2.5mA