CS82C55AZ96S2705
Obsolete
687 In Stock
Package44-LCC (J-Lead)
MountSurface Mount
Lifecycleobsolete
ManufacturerRenesas
Technical Specifications
CategoryIntegrated Circuits (ICs)/I/O Expanders
Product StatusObsolete
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Output TypeOpen Drain
InterfaceParallel
Supplier Device Package44-PLCC (16.58x16.58)
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Number of I/ O24
Interrupt OutputNo
Current - Output Source/ Sink2.5mA
Clock Frequency-
E U Ro H S StatusROHS3 Compliant
M S L Rating3 (168 Hours,30°C/60%RH)