HI9P0201-5Z
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Circuits | 4 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST - NC |
| On- State Resistance ( Max) | 80Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | - |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | ±15V |
| -3db Bandwidth | - |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | - |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 185ns, 220ns (Typ) |
| Charge Injection | - |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 5.5pF, 5.5pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 50nA |
| Crosstalk | - |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The HI9P0201-5Z is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Renesas. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 75°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.883 units of HI9P0201-5Z in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the HI9P0201-5Z in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.883 units of HI9P0201-5Z in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the HI9P0201-5Z available in?
The HI9P0201-5Z by Renesas is available in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for HI9P0201-5Z?
Unit pricing for HI9P0201-5Z starts at $12.74 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.