RT8237FZQW
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Transistor Driver |
| Supplier Device Package | 10-WDFN (3x3) |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | 4.5V ~ 26V |
| Frequency - Switching | 290kHz ~ 430kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Buck |
| Control Features | Current Limit, Enable, Phase Control, Power Good, Soft Start |
| Output Configuration | Positive |
| Output Phases | 1 |
| Duty Cycle ( Max) | - |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Function | Step-Down |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RT8237FZQW is a dc-dc switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Richtek USA. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/DC DC Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 12.000 units of RT8237FZQW in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RT8237FZQW in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 12.000 units of RT8237FZQW in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RT8237FZQW available in?
The RT8237FZQW by Richtek USA is available in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RT8237FZQW?
Unit pricing for RT8237FZQW starts at $1.01 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.