RT9059AGQW
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 10-WDFN (3x3) |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 3A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 1.2 mA |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output ( Max) | 5.5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 0.45V @ 3A |
| P S R R | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RT9059AGQW is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Richtek USA. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 10-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 11.364 units of RT9059AGQW in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RT9059AGQW in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 11.364 units of RT9059AGQW in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RT9059AGQW available in?
The RT9059AGQW by Richtek USA is available in a 10-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RT9059AGQW?
Unit pricing for RT9059AGQW starts at $0.5760 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.