RT9164AGL
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input ( Max) | 14V |
| Supplier Device Package | TO-252-3 |
| Current - Supply ( Max) | - |
| Current - Output | 1A |
| Current - Quiescent ( Iq) | 10 mA |
| Control Features | - |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output ( Min/ Fixed) | 1.256V |
| Voltage - Output ( Max) | 13.6V |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage Dropout ( Max) | 1.4V @ 1A |
| P S R R | 72dB (120Hz) |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Orange Symbol: Safe for use during the environmental protection period |
Product Overview
The RT9164AGL is a linear regulators (ldo) in the Voltage Regulators family manufactured by Richtek USA. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 125°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63.
This device comes in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 80 units of RT9164AGL in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RT9164AGL in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 80 units of RT9164AGL in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RT9164AGL available in?
The RT9164AGL by Richtek USA is available in a TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RT9164AGL?
Unit pricing for RT9164AGL starts at $0.5166 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.