RT9206GS
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOP |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 28V |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 600kHz |
| Number of Outputs | 3 |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (2) |
| Voltage/ Current - Output 1 | Controller |
| Voltage/ Current - Output 2 | Controller |
| Voltage/ Current - Output 3 | Controller |
| w/ L E D Driver | No |
| w/ Supervisor | No |
| w/ Sequencer | No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RT9206GS is a linear & switching controllers in the Switching Regulators & Converters family manufactured by Richtek USA. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Linear and Switching Controllers, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.257 units of RT9206GS in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RT9206GS in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.257 units of RT9206GS in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RT9206GS available in?
The RT9206GS by Richtek USA is available in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RT9206GS?
Unit pricing for RT9206GS starts at $2.86 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.