RT9471GQW(2)
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Battery Chargers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Number of Cells | 1 |
| Charge Current - Max | 3A |
| Interface | I²C |
| Supplier Device Package | 24-WQFN (4x4) |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature, Over-Under Voltage |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Programmable Features | Current, Timer |
| Battery Pack Voltage | 4.7V |
| Voltage - Supply ( Max) | 13.5V |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RT9471GQW(2) is a battery chargers in the Battery & Charging family manufactured by Richtek USA. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Battery Chargers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 24-WFQFN Exposed Pad.
This device comes in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 43.879 units of RT9471GQW(2) in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RT9471GQW(2) in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 43.879 units of RT9471GQW(2) in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RT9471GQW(2) available in?
The RT9471GQW(2) by Richtek USA is available in a 24-WFQFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RT9471GQW(2)?
Unit pricing for RT9471GQW(2) starts at $0.6136 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.