RT9614CGQW
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Input Type | Non-Inverting |
| Supplier Device Package | 8-WDFN-SL (2x2) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 13.2V |
| Channel Type | Synchronous |
| Driven Configuration | High-Side or Low-Side |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Logic Voltage - V I L, V I H | - |
| Current - Peak Output ( Source, Sink) | - |
| High Side Voltage - Max ( Bootstrap) | 46 V |
| Rise / Fall Time ( Typ) | 25ns, 12ns |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The RT9614CGQW is a gate drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Richtek USA. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-WFDFN Exposed Pad.
This device comes in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 7.500 units of RT9614CGQW in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the RT9614CGQW in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 7.500 units of RT9614CGQW in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the RT9614CGQW available in?
The RT9614CGQW by Richtek USA is available in a 8-WFDFN Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for RT9614CGQW?
Unit pricing for RT9614CGQW starts at $0.9810 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.