100311QI
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Type | Clock Driver |
| Supplier Device Package | 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Frequency - Max | 750MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | Clock |
| Voltage - Supply | 4.2V ~ 5.7V |
| P L L | No |
| Input | Clock |
| Ratio - Input: Output | 1:9 |
| Differential - Input: Output | Yes/Yes |
| Divider/ Multiplier | No/No |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 2 (1 Year,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 100311QI is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TC), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-LCC (J-Lead).
This device comes in a 28-LCC (J-Lead) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 761 units of 100311QI in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 100311QI in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 761 units of 100311QI in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 100311QI available in?
The 100311QI by Rochester Electronics is available in a 28-LCC (J-Lead) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.