100355QI
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 28-PLCC (11.43x11.43) |
| Number of Circuits | 4 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST - NO |
| On- State Resistance ( Max) | - |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 4.2V ~ 5.7V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | 4.2V ~ 5.7V |
| -3db Bandwidth | - |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | - |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | -, - |
| Charge Injection | - |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | - |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | - |
| Crosstalk | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 100355QI is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 28-LCC (J-Lead).
This device comes in a 28-LCC (J-Lead) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.763 units of 100355QI in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 100355QI in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.763 units of 100355QI in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 100355QI available in?
The 100355QI by Rochester Electronics is available in a 28-LCC (J-Lead) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 100355QI?
Unit pricing for 100355QI starts at $39.81 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.