100371DC
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-CDIP (0.400", 10.16mm) |
| Type | Multiplexer |
| Supplier Device Package | 24-CERDIP |
| Voltage - Supply | -4.2V ~ 5.7V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Current - Output High, Low | - |
| Circuit | 3 x 4:1 |
| Independent Circuits | 1 |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 100371DC is a signal switches, mux & decoders in the Combinational Logic family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Signal Switches, Multiplexers, Decoders, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 85°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 24-CDIP (0.400", 10.16mm).
This device comes in a 24-CDIP (0.400", 10.16mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 4.614 units of 100371DC in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 100371DC in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.614 units of 100371DC in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 100371DC available in?
The 100371DC by Rochester Electronics is available in a 24-CDIP (0.400", 10.16mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 100371DC?
Unit pricing for 100371DC starts at $6.70 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.