1EDN8511B
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Input Type | Inverting, Non-Inverting |
| Supplier Device Package | PG-SOT23-6-2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 20V |
| Channel Type | Single |
| Driven Configuration | Low-Side |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | N-Channel, P-Channel MOSFET |
| Logic Voltage - V I L, V I H | 1.2V, 1.9V |
| Current - Peak Output ( Source, Sink) | 4A, 8A |
| High Side Voltage - Max ( Bootstrap) | - |
| Rise / Fall Time ( Typ) | 6.5ns, 4.5ns |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 1EDN8511B is a gate drivers in the LED & Motor Drivers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Gate Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: SOT-23-6.
This device comes in a SOT-23-6 package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.040 units of 1EDN8511B in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 1EDN8511B in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.040 units of 1EDN8511B in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 1EDN8511B available in?
The 1EDN8511B by Rochester Electronics is available in a SOT-23-6 package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.