25PPC750FX-FB25F3T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TJ) |
| Package / Case | 474-BCBGA Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 474-CBGA (25x32.5) |
| Voltage - I/ O | 2.5V |
| Speed | 800MHz |
| Core Processor | PowerPC 750FX |
| Number of Cores/ Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Co- Processors/ D S P | - |
| R A M Controllers | - |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | - |
| S A T A | - |
| U S B | - |
| Security Features | - |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | 3A991A2 |
| H T S U S | 8542.31.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The 25PPC750FX-FB25F3T is a microcontrollers (mcu) in the Microcontrollers & Processors family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 105°C (TJ), Package / Case: 474-BCBGA Exposed Pad, Supplier Device Package: 474-CBGA (25x32.5).
This device comes in a 474-BCBGA Exposed Pad package.
FPGACenter currently has 1.621 units of 25PPC750FX-FB25F3T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the 25PPC750FX-FB25F3T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.621 units of 25PPC750FX-FB25F3T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the 25PPC750FX-FB25F3T available in?
The 25PPC750FX-FB25F3T by Rochester Electronics is available in a 474-BCBGA Exposed Pad package. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for 25PPC750FX-FB25F3T?
Unit pricing for 25PPC750FX-FB25F3T starts at $65.63 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.