AD704KN
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Supply | 1.5mA (x4 Channels) |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Number of Circuits | 4 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 15 mA |
| Slew Rate | 0.1V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 800 kHz |
| Current - Input Bias | 100 pA |
| Voltage - Input Offset | 50 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 4 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 36 V |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD704KN is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.508 units of AD704KN in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD704KN in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.508 units of AD704KN in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD704KN available in?
The AD704KN by Rochester Electronics is available in a 14-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD704KN?
Unit pricing for AD704KN starts at $18.46 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.