AD7837AQ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Supplier Device Package | 24-CDIP |
| Data Interface | Parallel |
| Number of Bits | 12 |
| Voltage - Supply, Analog | ±14.25V ~ 15.75V |
| Voltage - Supply, Digital | - |
| Architecture | R-2R |
| Reference Type | External |
| Number of D/ A Converters | 2 |
| Settling Time | 5µs |
| Differential Output | No |
| I N L/ D N L ( L S B) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD7837AQ is a dac - digital to analog converters in the Data Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Digital to Analog Converters (DAC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 24-CDIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 24-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.628 units of AD7837AQ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD7837AQ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.628 units of AD7837AQ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD7837AQ available in?
The AD7837AQ by Rochester Electronics is available in a 24-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for AD7837AQ?
Unit pricing for AD7837AQ starts at $67.12 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.