AD9951YSV-REEL7
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Direct Digital Synthesis (DDS) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-TQFP-EP (7x7) |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 1.89V |
| Resolution ( Bits) | 14 b |
| Master fclk | 400 MHz |
| Tuning Word Width ( Bits) | 32 b |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The AD9951YSV-REEL7 is a direct digital synthesis (dds) in the Other Analog family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Direct Digital Synthesis (DDS), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 105°C, Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 48-TQFP Exposed Pad.
This device comes in a 48-TQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.254 units of AD9951YSV-REEL7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the AD9951YSV-REEL7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.254 units of AD9951YSV-REEL7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the AD9951YSV-REEL7 available in?
The AD9951YSV-REEL7 by Rochester Electronics is available in a 48-TQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.