ADAU1592ACPZ
ActiveTechnical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Depop, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Standby |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Type | Class D |
| Output Type | 2-Channel (Stereo) |
| Supplier Device Package | 48-LFCSP-VQ (7x7) |
| Voltage - Supply | 9V ~ 18V |
| Max Output Power x Channels @ Load | 24W x 2 @ 4Ohm |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADAU1592ACPZ is a audio amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Audio, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Features: Depop, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Standby, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 48-VFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 2.169 units of ADAU1592ACPZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADAU1592ACPZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.169 units of ADAU1592ACPZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADAU1592ACPZ available in?
The ADAU1592ACPZ by Rochester Electronics is available in a 48-VFQFN Exposed Pad, CSP package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.