ADC081000CIYB/NOPB
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP Exposed Pad |
| Input Type | Differential |
| Supplier Device Package | 128-HLQFP (20x20) |
| Configuration | S/H-ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 1G |
| Data Interface | LVDS - Parallel |
| Number of Bits | 8 |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V ~ 2V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V ~ 2V |
| Number of Inputs | 1 |
| Ratio - S/ H: A D C | 1:1 |
| Number of A/ D Converters | 1 |
| Architecture | Pipelined |
| Reference Type | Internal |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADC081000CIYB/NOPB is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 128-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 4.506 units of ADC081000CIYB/NOPB in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADC081000CIYB/NOPB in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 4.506 units of ADC081000CIYB/NOPB in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADC081000CIYB/NOPB available in?
The ADC081000CIYB/NOPB by Rochester Electronics is available in a 128-LQFP Exposed Pad package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADC081000CIYB/NOPB?
Unit pricing for ADC081000CIYB/NOPB starts at $118.65 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.