ADC08832IMM
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC) |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Sampling Rate ( Per Second) | 250k |
| Data Interface | SPI |
| Number of Bits | 8 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V ~ 6V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V ~ 6V |
| Number of Inputs | 2 |
| Ratio - S/ H: A D C | 1:1 |
| Number of A/ D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | Supply |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| R E A C H Status | Vendor is not defined |
| U S E C C N | Provided as per user requirements |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADC08832IMM is a adc - analog to digital converters in the Data Converters family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog to Digital Converters (ADC), Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Features: -, Mounting Type: Surface Mount.
This device comes in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 22.800 units of ADC08832IMM in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADC08832IMM in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 22.800 units of ADC08832IMM in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADC08832IMM available in?
The ADC08832IMM by Rochester Electronics is available in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADC08832IMM?
Unit pricing for ADC08832IMM starts at $1.58 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.