ADD8706ACPZ-REEL7
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Supply | 4.5mA |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Number of Circuits | 6 |
| Amplifier Type | General Purpose |
| -3db Bandwidth | 6 MHz |
| Current - Output / Channel | - |
| Slew Rate | 6V/µs |
| Gain Bandwidth Product | - |
| Current - Input Bias | 400 nA |
| Voltage - Input Offset | 2 mV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 4.5 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 16 V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADD8706ACPZ-REEL7 is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 10.800 units of ADD8706ACPZ-REEL7 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADD8706ACPZ-REEL7 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.800 units of ADD8706ACPZ-REEL7 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADD8706ACPZ-REEL7 available in?
The ADD8706ACPZ-REEL7 by Rochester Electronics is available in a 16-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADD8706ACPZ-REEL7?
Unit pricing for ADD8706ACPZ-REEL7 starts at $0.6063 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.