ADV3221ARZ
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Circuits | 1 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Switch Circuit | SP4T |
| On- State Resistance ( Max) | - |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | - |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | ±4.5V ~ 5.5V |
| -3db Bandwidth | 1GHz |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | - |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | - |
| Charge Injection | - |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 1.8pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 2µA (Typ) |
| Crosstalk | -87dB @ 100MHz |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 1 (Unlimited, 30°C/85%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The ADV3221ARZ is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width).
This device comes in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 8.745 units of ADV3221ARZ in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the ADV3221ARZ in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 8.745 units of ADV3221ARZ in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the ADV3221ARZ available in?
The ADV3221ARZ by Rochester Electronics is available in a 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for ADV3221ARZ?
Unit pricing for ADV3221ARZ starts at $2.77 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.