BTS500151TMAAKSA1
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Product Status | Not For New Designs |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-7 Formed Leads |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Supplier Device Package | PG-TO220-7-232 |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd) | Not Required |
| Number of Outputs | 1 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Output Configuration | High Side |
| Rds On ( Typ) | - |
| Voltage - Load | 5.5V ~ 28V |
| Current - Output ( Max) | 33A |
| Switch Type | General Purpose |
| E U Ro H S Status | ROHS3 Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The BTS500151TMAAKSA1 is a power distribution switches in the Power Switches & Distribution family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Power Distribution Switches, Load Drivers, Product Status: Not For New Designs, Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TJ), Features: -, Mounting Type: Through Hole.
This device comes in a TO-220-7 Formed Leads package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 2.405 units of BTS500151TMAAKSA1 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the BTS500151TMAAKSA1 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.405 units of BTS500151TMAAKSA1 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the BTS500151TMAAKSA1 available in?
The BTS500151TMAAKSA1 by Rochester Electronics is available in a TO-220-7 Formed Leads package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for BTS500151TMAAKSA1?
Unit pricing for BTS500151TMAAKSA1 starts at $11.12 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.