CA0311T
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-205AA, TO-5-8 Metal Can |
| Type | General Purpose |
| Output Type | - |
| Supplier Device Package | TO-5-8 |
| Number of Elements | 1 |
| Voltage - Supply, Single/ Dual (±) | 36V |
| Voltage - Input Offset ( Max) | 7.5mV @ 15V |
| Current - Input Bias ( Max) | 0.1µA @ 15V |
| Current - Output ( Typ) | - |
| Current - Quiescent ( Max) | 7.5mA |
| C M R R, P S R R ( Typ) | - |
| Propagation Delay ( Max) | - |
| Hysteresis | - |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CA0311T is a analog comparators in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Comparators Linear, Product Status: Active, Operating Temperature: 0°C ~ 70°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: TO-205AA, TO-5-8 Metal Can.
This device comes in a TO-205AA, TO-5-8 Metal Can package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.891 units of CA0311T in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CA0311T in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.891 units of CA0311T in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CA0311T available in?
The CA0311T by Rochester Electronics is available in a TO-205AA, TO-5-8 Metal Can package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CA0311T?
Unit pricing for CA0311T starts at $0.6302 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.