CA3080AE
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Supply | 1mA |
| Output Type | Push-Pull |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Number of Circuits | 1 |
| Amplifier Type | Transconductance |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Output / Channel | 650 µA |
| Slew Rate | 75V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Current - Input Bias | 2 µA |
| Voltage - Input Offset | 400 µV |
| Voltage - Supply Span ( Min) | 4 V |
| Voltage - Supply Span ( Max) | 30 V |
| E U Ro H S Status | RoHS Compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH is not affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.33.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CA3080AE is a op amps & instrumentation amplifiers in the Amplifiers family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C, Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 2.985 units of CA3080AE in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CA3080AE in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 2.985 units of CA3080AE in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CA3080AE available in?
The CA3080AE by Rochester Electronics is available in a 8-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CA3080AE?
Unit pricing for CA3080AE starts at $14.64 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.