CD54HCT7046AF
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Type | Phase Lock Loop (PLL) |
| Supplier Device Package | 16-CERDIP |
| Frequency - Max | 400kHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| P L L | Yes |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input: Output | 4:4 |
| Differential - Input: Output | No/No |
| Divider/ Multiplier | No/No |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD54HCT7046AF is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 16-CDIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 16-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 1.739 units of CD54HCT7046AF in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD54HCT7046AF in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 1.739 units of CD54HCT7046AF in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD54HCT7046AF available in?
The CD54HCT7046AF by Rochester Electronics is available in a 16-CDIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD54HCT7046AF?
Unit pricing for CD54HCT7046AF starts at $1.34 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.