CD74HC4353E
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Number of Circuits | 2 |
| Multiplexer/ Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST - NO |
| On- State Resistance ( Max) | 130Ohm |
| Voltage - Supply, Single ( V+) | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual ( V±) | 4.5V ~ 5.5V |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Channel-to- Channel Matching (Δ Ron) | 5Ohm |
| Switch Time ( Ton, Toff) ( Max) | 21ns, 23ns |
| Charge Injection | - |
| Channel Capacitance ( C S(off), C D(off)) | 5pF |
| Current - Leakage ( I S(off)) ( Max) | 100nA |
| Crosstalk | - |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| H T S U S | 0000.00.0000 |
| U S E C C N | EAR99 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CD74HC4353E is a analog switches & multiplexers in the Analog Switches & Signal Processing family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers, Product Status: Active, Operating Temperature: -55°C ~ 125°C (TA), Mounting Type: Through Hole, Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm).
This device comes in a 20-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting.
FPGACenter currently has 10.938 units of CD74HC4353E in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CD74HC4353E in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 10.938 units of CD74HC4353E in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CD74HC4353E available in?
The CD74HC4353E by Rochester Electronics is available in a 20-DIP (0.300", 7.62mm) package with through hole mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CD74HC4353E?
Unit pricing for CD74HC4353E starts at $0.2735 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.