CY2CC810OI
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Buffers, Drivers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Frequency - Max | 650 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | AVCMOS |
| Voltage - Supply | 2.375V ~ 2.625V, 3.135V ~ 3.465V |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input: Output | 1:10 |
| Differential - Input: Output | No/No |
| E U Ro H S Status | RoHS non-compliant |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Affected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CY2CC810OI is a clock buffers & drivers in the Clock Distribution family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Buffers, Drivers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width).
This device comes in a 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 14.776 units of CY2CC810OI in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CY2CC810OI in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 14.776 units of CY2CC810OI in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CY2CC810OI available in?
The CY2CC810OI by Rochester Electronics is available in a 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CY2CC810OI?
Unit pricing for CY2CC810OI starts at $3.09 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.