CY2XL12ZXI01
ActivePricing
* Estimated pricing for reference only. Final price depends on quantity, availability, and market conditions. Submit an RFQ for an exact quote.
Technical Specifications
| Category | Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Type | Clock Generator |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Frequency - Max | 108MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Output | LVDS |
| Voltage - Supply | 2.375V ~ 2.625V, 3.135V ~ 3.465V |
| P L L | Yes |
| Input | CMOS, Crystal |
| Ratio - Input: Output | 1:1 |
| Differential - Input: Output | No/Yes |
| Divider/ Multiplier | Yes/No |
| E U Ro H S Status | Vendor omitted MSL Rating information |
| M S L Rating | 3 (168 Hours,30°C/60%RH) |
| R E A C H Status | REACH Unaffected |
| U S E C C N | EAR99 |
| H T S U S | 8542.39.0001 |
| China Ro H S Status | Green Symbol: Green and environmentally friendly product |
Product Overview
The CY2XL12ZXI01 is a clock generators, plls & synthesizers in the Clock Generation family manufactured by Rochester Electronics. This component is currently in active production.
Key specifications include Category: Integrated Circuits (ICs)/Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers, Product Status: Active, Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type: Surface Mount, Package / Case: 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width).
This device comes in a 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting.
FPGACenter currently has 9.625 units of CY2XL12ZXI01 in stock, available for immediate shipment with no minimum order quantity.
Application Areas
Frequently Asked Questions
Is the CY2XL12ZXI01 in stock and ready to ship?
Yes, FPGACenter currently has 9.625 units of CY2XL12ZXI01 in stock. Orders placed before 3 PM (CST) are eligible for same-day dispatch. No minimum order quantity required.
What package type is the CY2XL12ZXI01 available in?
The CY2XL12ZXI01 by Rochester Electronics is available in a 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package with surface mount mounting configuration. All parts are original and shipped in manufacturer-standard packaging.
What is the pricing for CY2XL12ZXI01?
Unit pricing for CY2XL12ZXI01 starts at $5.99 with volume discounts available for quantities of 10+, 100+, 500+, and 1,000+ units. Submit an RFQ for a customized quote based on your specific quantity requirements.